Press

Puhka rahus, kallis firma

Raul Pint on päästeingel, kes toob ebaõnnestunud ärimehi miljonitesse küündivatest võlgadest puhaste poistena välja. Tema loosung on: "Kui teie ettevõte on olukorras, kus tuleb midagi ette võtta."

Äriregistrist leiab hõlpsasti kümmekond võlgadesse sattunud firmat, mille omanikud on hiljuti vahetunud Raul Pindiga seotud offshore-firmade ning kindla tankistide võrgu esindajate vastu.

Juba aastaid toimiva skeemi järgi alustab uus, Pindi määratud juhataja kohe ettevõtte likvideerimist, vahel üritab siiski firmat ka pinnal hoida. Tavaliselt muudab uus juhatus kohe ka firma nime. Võlgu jäädakse riigile ja krediiti usaldanud ettevõtetele. Maksehäireid pankadele aga välditakse, kuna see võib edasist äritegevust Eestis segama hakata. Pankrot üldjuhul raugeb, kuna puudub vara nõuete rahuldamiseks.

Äri hakkab tervisele

"Praegu olen veidi tagasi tõmbunud sellest ärist, tervise peale hakkab, kõrgenenud vererõhku on raske alla saada," kommenteerib Pint ise. Ennast likvideerijaks nimetada ta ei taha, hoolimata maskuliinse nimega veebileheküljest www.likvidaator.com, kus ta oma teenuseid reklaamib. "Ma äärmisel juhul ainult nõustan ettevõtteid."

Pankrotihaldurite koja juht Andres Hermet sõnab, et Pint jälgib ka ise krediidiinfost võlgnevusi ja saadab võlguolijatele kirja, pakkudes usaldusväärset teenust võlast vabanemiseks.

Pint eitab ka sidemeid välismaal registreeritud offshore-firmadega Bestron Capital, Corbia Limited ja Gorban Narave, mis nagu võluväel Eestis raskustesse sattunud ettevõtete omanikeringi on sattunud. Äriregistri andmetel on ta aga vähemalt kuuel korral eelpool nimetatud firmade üle võetud ettevõtmiste juhatuses olnud.

Pindi seost välismaal registreeritud firmaga Corbia Limited kinnitab ka pankrotihaldur Kalev Mägi, kelle sõnul oli Pint veel kuni mullu 13. detsembrini selle firma volitatud esindaja. Üks anonüümsust paluv likvideerimisega tegeleva ettevõtte esindaja nendib samuti, et skeemi meisterdamisega tegeleb Pint, kes elab põhikohaga Kreekas.

Likvideerimismister kasutab üle võetud firmade uute juhtidena peamiselt kuut tankisti, keda võib pidada täielikeks maailmakodanikeks. Näiteks saksapärase nimega Juta Valdt elas Eesti äriregistri andmetel 2005. aasta oktoobris nii Austrias, Poolas kui ka Tšehhis. Kahe kuu pärast, 20. detsembril, paiknes ta aga juba ühel ja samal päeval nii Kreekas kui ka Moldovas. Pint ise tankistide kasutamist ei kinnita, aga sõnab, et tankiste võiks kutsuda läänemaailma eeskujul nominaaldirektoriks.

Hinnakirjas altkäemaks

Pindi ettevõtmise kodulehel on väljas ka hinnakiri, kust saab näha, kui palju ühe probleemse ettevõtte lõpetamine maksma läheb. Kui firmal on võlgnevusi, tuleb välja käia 37 500 krooni. Ent arvestada tuleb ka pankrotihalduri või mõne muu protsessiga seotud ametiisiku võimaliku altkäemaksunõudega ning selle eiramisel kopsakate õigusabikuludega, mistõttu maksab kogusumma 50 000 krooni, seisab hinnakirjas.

Ettevõtete likvideerija Raul Pint on juba aastaid olnud pankrotihalduritele pinnuks silmas. Praegu on Pint on likvideerimas Margus ja Eve Finkiga seotud OÜd Vemarro, samuti on ta varem Pjotr Sedini juhtida olnud ASi Marlekor tegevuse lõpetaja. Lisaks oli Pint Sirje Endre kirjastuse SE & JS viimane juht enne ettevõtte sundlõpetamist.

Viimane suurem diil: Wiru ehitus jäi Tallinnas jänni

2006. aasta septembris müüsid Rakvere ehitusärimehed Indrek Triebstok ja Marek Joon Wiru Ehituse Tallinna üksuse maha ning tänaseks kuulub ettevõte Raul Pindi opereeritavale offshore-firmale Bestron Capital.

Poole aastaga võlad

Krediidiinfo andmetel oli firmal 4. märtsi seisuga juba uus nimi ja intressivõlg, lisaks on üks või mitu maksudeklaratsiooni esitamata.

"Müüsime need Tallinna projektid, mis olime hangetega võitnud, aga mida polnud veel alustanud. Osa meeskonda jääb ka ilmselt uute omanike alla tööle," kommenteeris Triebstok Äripäevale müügitehingut detsembrikuus. "Virumaal olen ma tuntud, hakkasin seda firmat juba kümme aastat tagasi putitama. Tallinnas oli liiga keeruline - pilt hakkas eest ära kaduma," nentis ta toona.

Sel nädalal tunnistas Triebstok, et firmal oli müümise hetkel tekkimas probleeme maksuametiga.

Omanik ei kommenteeri

"Müüsin selle ettevõtte septembris eraisikule, oli maksuasi vaidluste staadiumis. Ma ei tea, kelle oma ettevõte praegu on, mu juristid tegelesid müügiga. Vaadake keskdepositooriumi kaudu, kellele ma selle ettevõtte müüsin," ütles Triebstok, täpsematest kommentaaridest loobudes.

Uus seadus: õigussüsteem hakkab tööle likvideerijate kahjuks

Kütusefirma Jetoil usaldas 2005. aasta lõpus Viatrans JK omanikule Janek Kütile 324 000 krooni krediiti.

Raha aga kauba vastu ei saadud, vaid järgnes hoopiski tuttavaks saanud skeem: Viatrans JK muutis omanikku, juhatust, nime ja postiaadressi.

Seadus oli Pindi poolel

Kui Jetoil pöördus raha tagasinõudmiseks kohtusse, selgus, et kohtusüsteem töötab Raul Pindi äritegevuse kasuks. Nii politsei, riigiprokuratuur kui ka ringkonnakohus otsustasid kriminaalasja maksejõuetuse põhjustamises mitte alustada, tuues põhjuseks kuriteokoosseisu puudumise. Lisaks saab maksejõuetuse tekitamises süüdi mõista üksnes füüsilisi isikuid, aga mitte firmasid. Ka Raul Pint kinnitas, et seaduslik baas firmade likvideerimiseks on väga hea.

Jetoili kohtuasjadega tegeleva Oliver Markvarti hinnangul on Pindil praegu mõnus toimetada. "Ma arvan, et likvideerimisteenuse pakkumine kestab senikaua, kuni on nõudlust ning kuni õiguskaitsesüsteemid seda võimaldavad. Ning alati on keegi, kes oskab seda oskuslikult ära kasutada," kommenteeris ta.

Seadus muutus eile

Juba eilsest, 15. märtsist, võib aga vastutusest vabanejatel elu kibedamaks minna, kommenteeris justiitsministeeriumi karistusõiguse ja menetluse talitus nõunik Elina Elkind.

Nimelt jõustusid eile karistusseadustiku muudatused, millega saab ka võlgnikust firma juhatuse ja nõukogu liikmeid vastutusele võtta vara teadliku hävitamise, loovutamise ja teiste sarnaste toimingute eest, kui sellega kaasneb firma maksevõime oluline vähenemine.

Juhatuse liige vastutama

Elkind lisas, et sellistel juhtudel võib lisaks maksejõuetuse põhjustamisele kõne alla tulla ka kehtivas seaduses ametiseisundi kuritarvitamise ning uues seaduses usalduse kuritarvitamise koosseis. Need mõisted on üldisema sisuga ning hõlmavad kõiki juhtumeid, kus juhatuse liige tekitab äriühingule teatud suuruses kahju.

Kommentaar Andres Hermet, pankrotihaldurite koja juht

Praegu pole prokuratuur asjasse puutuvaid kriminaalasju prioriteediks võtnud ning maksuametil puudub tahe palgata pankrotihaldur. Täna võid olla aasta aega võlgu ja kui võlausaldajad muutuvad liiga tüütuks, palkad Raul Pindi ja kõik ongi korras.

Näited isikutest, kes on Pindi teenust kasutades end puhtaks pesnud
Priit Pahk (Hansawerk OÜ, maksuvõlg 782 000 krooni)
Priit Pahk (ID-Generaator OÜ, maksuvõlg 662 293 krooni)
Priit Pahk (Suvemeedia OÜ, maksuvõlg 502 000 krooni)
Sergei Tšurkin (Ricco Ehitus AS, maksuvõlg 1,8 miljonit krooni, 3 maksehäiret vahemikus 50 000-200 000 krooni pluss väiksemad maksehäired. Ettevõtte nõukogu kaudu on seotud ka Mahmud-Apandi Mahmudov, Dmitri Lamikhov ja Rimma Parts).
Nikolai Gontšarov (Osaühing NekstWood, maksehäire 1 000 001 ja enam, maksehäire 200 001-1 000 000 krooni)
Aime Ots (Grape Holding AS, maksuvõlg 782 357, maksehäire 10 001-50 000 jt)
Indrek Rondo (Syn Grupp OÜ, maksuvõlg 694 185, muud krediteerijad: 500-1000; 5000-10 000; 50 000-200 000 krooni)
Ülla Mägi (CA Konsultatsiooniteenuste OÜ, Tallinna Konverentsid OÜ, maksuvõlg 687 402 krooni)
Janek Kütt (Viatrans JK OÜ, maksuvõlg 317 000 krooni, võlg 324 000 kr Jetoilile)
Priit Past, Taivo Tõnismaa (Ehitusabi OÜ, maksuvõlg 358 000 krooni, 1 maksehäire 50 001-200 000)
Piret Lepmets (Dallas Grupp, maksuvõlg 274 284 krooni pluss muud väiksemad võlad)
Aivar Alviste (Rakpuu Group AS, maksuvõlg 176 052 kr, kaks inkassovõlga. Ettevõtte nõukogus olid ka Urmas Kirsch, Mari Pajunen ja Raivo Kuber)
Janek Nõmm, Taivar Lumiste ja Sirje Kink (Merekala OÜ, maksuvõlg 118 995 kr pluss paar väiksemat maksehäiret. Pankrotis)
Paap Suurmaa (OÜ BaltumEhitus, maksuvõlg 91 000 krooni)

Pindi enimkasutatavad firmad ja tankistid:

Tankistid
Nadežda Kosalapova
Andriy Manovskyy
Juta Valdt
Irina Bondarenko
Hlib Bereznichenko
Zinaida Voroshkova

Tankistide ettevõtted
Bestron Capital LLP (GBR)
Bestron Capital LLC (GGR)
Gorban Narave (Tallinn)
Corbia Limited Corp (Tallinn)
Corbia Limited Corp (Panama)

Allikad: Äriregister, Krediidiinfo

Äripäev