Firma pankroti kuulutab välja kohus pankrotiseadusele põhinedes ettevõtte enese või võlausaldaja pankrotiavalduse alusel.
Pankrot kuulutatakse välja kui ettevõte on maksejõuetu ning maksejõuetus ei ole ajutise iseloomuga.Mõnikord ilmneb maksejõuetus likvideerimismenetluse käigus ning siis on likvideerija kohustatud esitama asukohajärgsele kohtule pankrotiavalduse.
Ettevõtte raamatupidamisliku maksejõuetuse hindamiseks on kõige lihtsam viis võrrelda ettevõtte kohustuste ja varade mahtu. Kui kohustused ületavad vara, on ettevõte väga tõenäoliselt maksejõuetu.
Samas võib ettevõte olla püsivalt maksejõuetu ka juhul, kui bilansis on vara rohkem kui kohustusi. Selline pilt on võimalik näiteks juhul kui bilansis on suure väärtusega mittelikviidne kinnisvara, kuid samas ei jätku vahendeid jooksvate arvete tasumiseks.
Ettevõtte maksevõime hindamine võib olla tegelikkuses oluliselt keerulisem kui pankrotiseaduses kirjeldatud. Oleme oma pikaajalises praktikas kohanud ettevõtteid, mille bilansilised varad ületavad kordades kohustusi, kuid mis sellegipoolest on täiesti maksejõuetud. Samas oleme puutunud kokku ettevõtetega kus vara praktiliselt puudub, kuid ettevõte on suuteline oma kohustusi täitma.
Pankrotimenetlusse tuleb suhtuda ettevaatusega. Meie aastakümnete pikkune kogemus näitab, et pankrotiprotsess võib tuule pöördumisel ootamatult muutuda juhitamatuks ning hakata looma tõsiseid probleeme juhatusele ja omanikele. Samuti ei saa mainimata jätta protsessiosaliste (pankrotihaldurite, kohtunike, võlausaldajate esindajate jne.) isikuomaduste eripärasid ning omavahelisi isiklikke suhteid, mis võivad muuta võlgnikfirma esindajale protsessi läbimise äärmiselt ebameeldivaks ning vaevaliseks kogemuseks. Lisaks sellele puudub nimetatud seltskonnal reaalne ettevõtluskogemus ning vastavalt ka majandusprotsesside sisulise mõistmise võime.
Juhul kui olete veendunud pankrotiavalduse esitamise otstarbekuses, aitame Teil selle nõuetekohaselt ette valmistada. Selle jaoks
võtke ühendust meie spetsialistidega.