Press

Mees, kes likvideerib ettevõtteid

Aastaid ettevõtete likvideerijana tegutsenud Raul Pint ütleb, et viimasel ajal on tema klientide seas tõusnud ehitusega seotud firmade osakaal.

Pint pakub oma teenuseid kaubamärgi Likvidaator nime all ning hetkel jookseb tal ses valdkonnas juba 13. tegutsemisaasta.

"Kui vana ettevõte mingil põhjusel enam ei toimi, tuleb see viisakalt kokku pakkida ning sellest mugavalt vabaneda, et liikuda valitud suunal edasi uuega," kuulutab Likvidaator oma kodulehel.

Äriidee on Pinti sõnul lihtne ja loomulik: kuna ettevõtteid tekkis 1990. aastate alguses ja keskpaigas pidevalt juurde, oli turule vaja ka teenusepakkujat, kes seisaks hea selle eest, et ebaõnnestunud ja raskustesse sattunud firmad korralikult likvideeritud saaksid. Idee selleks sai mees aga oma varasematest kogemustest ettevõtjana.

"Üheksakümnendate keskel puutusin kokku olukorraga, kus ettevõtted, mida soovisin osta, olid täiesti tühjaks pumbatud. Osa neid olid seotud inimestega, kes on täna Eestis väga tuntud ettevõtjad. Sain üsna valusalt vastu näppe ning kaotasin päris palju raha, aega ja energiat. Samas sain oma teadmiste ja kogemuste baasil kokku panna uue toote, millesarnast turul veel polnud," meenutab Pint Likvidaatori alguspäevi.

Kuigi Eesti majandus on viimastel aastatel tublisti kasvanud ning enamikel ettevõtjatel läheb hästi, leiduvat ka sellisel ajal Likvidaatorile tööd. "Seda tüüpi tooted liiguvad koos majandusarenguga, kuid väikese nihkega. Kui kätte jõudis 1998. aasta majanduskriis, kasvas töö hulk oluliselt just ajavahemikul 1999–2001," ütleb Pint.

Tänast päeva silmas pidades lisab ta, et kuigi 2007. aastal hakkas majandus taas jahenema, ei saa ta veel tööuputusega kiidelda. Kliente siiski leidub ning seda kõigist valdkondadest peale panganduse. Hetke turuseisus on aga klientide hulgas tõusnud keskmise suurusega ja väiksemate ehitusega seotud ettevõtete osakaal.

Raul Pint rõhutab, et alati ei tähenda Likvidaatori poole pöördumine ettevõtte tegevuse lõppu. On ka juhtumeid, kus raskustesse sattunud äriühing pärast häid nõuandeid ja soovitusi oma tulemusi parandab ning edukalt tegevust jätkab.

Palju Pint firmade likvideerimisega teenib? "Ei mäletagi enam, millal oli viimane üle saja tuhande krooni ulatunud teenistus. Enamasti jäävad summad mõnede kümnete tuhandete kroonide kanti."

Tema äris on olnud ka paremaid aegu. Võimalik, et need tulevad peagi tagasi.

Saldo