Press

Firmadematja: utiliseerime ettevõtlusprügi

Tuntud ja kogenud firmadematja Raul Pint võrdleb oma tööd prügi koristamisega: kogume ja utiliseerime juriidilisi isikuid ehk siis ettevõtlusprügi, mida enam kellelegi vaja ei ole.

Tänane Äripäev kirjutab, et Rain Rosimannus ja tema äripartner Erki Siitan sokutasid oma võlgadesse jäänud ettevõtte OÜ Dokto Baltic Panama varifirmale ning et ettevõtte juhatusse ilmus pärast seda firmadematja Raul Pint. Pint selgitas, et Dokto Balticu (Raul Pindi poolt pandud uue nimega Biste Uredaj OÜ) kohta ei ole tal midagi sensatsioonilist öelda ning et tegu on täiesti tavalise ettevõttega, mille äriplaan ei teostunud ning mille omanikud otsustasid subjektiivsetel kaalutlustel just tema poole pöörduda. "Asjaolu, et omanikeringi kuulus üks meedia kõrgendatud huviorbiidis olev isik, ei oma meie vaatenurgast mitte mingisugust tähendust," viitas Pint Rosimannusele.

"Ahtaks jäänud lehma kaikaga lüpsma ei pane"

Oma tööst rääkis Pint, et tavaliselt võtavad nad omanike soovil üle ettevõtted, mis on erinevatel põhjustel kinni jooksnud või tegevuse lõpetanud. "Umbes 30% juhtudest on ettevõtetel paraku täitmata kohustusi kreeditoride ees. Vana tõde aga on, et ahtraks jäänud lehma ei saa uuesti lüpsma panna ei kaikaga kolkides ega seadusetähte viibutades," rääkis kogenud likvideerija.

Ta jätkas, et mingis mõttes on nende struktuur võrreldav prügikoristusfirmaga: "Ehk siis kogume ja utiliseerime juriidilisi isikuid ehk siis ettevõtlusprügi, mida enam kellelegi vaja ei ole."

Kuna erinevate ettevõtete minevik on äärmiselt erinev ning tegevuse lõpetamise põhjused väga mitmekesised, tegeletakse iga ettevõtte utiliseerimisega suhteliselt personaalselt, märkis Pint. Ta lisas, et kahekümne aasta pikkune kogemus tuhandete ettevõtetega on andnud talle piisava oskusteabe kohalikus õigus- ja majandusruumis.

"Tankistiteema on ära leierdatud"

Pärisime Pindilt aru ka selle kohta, et tema ja temaga seotud Panama varifirma tegevust võib võrrelda tankisti tegevusega. Pint vastas, et tankistiteema ning ka see termin on üsna ära leierdatud ja sedasorti terminoloogia kasutamine viitab odavale populismile. "Termin „tankist“ kuulub nõukaaegsete Ostap Benderite leksikoni, samas seda seltskonda on üldises ärikeskkonnas suhteliselt vähe järele jäänud," teatas ta.

Pindiga seotud Panama varifirma Transatlantic International Brokers Corp. on Eestis osalenud sadade probleemsete ettevõtete likvideerimises. Tegemist on ettevõtjate seas juba tuntud tankistfirmaks peetava juriidilise kehaga.

Äripäev